Çoğu film öncelikle eğlence için yapılmış olsa da en iyi filmler uzun süredir öğrenme araçları olarak kullanılmaktadır. Müzakere becerileri söz konusu olduğunda, film izlemek, sınıf ortamında öğretilen stratejiler hakkındaki anlayışınızı pekiştirebilir.

İşte bazı harika pazarlık ipuçları sunan beş film.

True Grit (2010)

IMDB

Güç dengesizlikleri müzakere sırasında yaygındır. True Grit’te 14 yaşındaki Mattie Ross (Hailee Steinfeld), hazırlığın oyun alanını eşitlemeye nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Mattie, Albay Stonehill’in (Dakin Matthews) babasına sattığı midillileri geri almasını ister. Mattie’nin piyasa ve hukuk hakkındaki bilgisi, Stonehill’in onu ciddiye almasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda anlaşmayı kazanmasına da yardımcı olur.

Hazırlık, en iyi müzakere eğitim programlarından basit ama güçlü bir stratejidir . Hazırlanan müzakereciler davalarını daha net, kısaca ve güvenle sunabilirler. Buna karşılık, görüşmeler sırasında güç sizin lehinize değişebilir.

Django Unchained

IMDB

Pazarlık masasında aldatma adil bir oyun gibi görünebilir. Ancak, kötü niyetle müzakere yapmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Django Unchained’de Dr. King Schultz (Christoph Waltz) ve Django (Jamie Foxx), Calvin J. Candie (Leonardo DiCaprio) ile bir anlaşma yaparak para biriktirmeye çalışıyor. Ancak, Schultz ve Django kötü niyetle pazarlık yapıyor. Candie öğrendiğinde çileden çıkar ve çiftin tam bedel ödemesini ister. Nihayetinde Schultz ve Candie, kabataslak anlaşmadan kaynaklanan öfke nedeniyle hayatlarını kaybederler.

Görüşmeler sırasında her türlü dürüst olmayan taktiği kullanmak, kısa vadeli kazançlarla sonuçlanabilir, ancak uzun vadede pahalıya mal olabilir. Aldatma güvenilirliğinizi ve itibarınızı zedeler ve güven olmazsa müzakereler ters gidebilir.

Dog Day Afternoon

IMDB

Pazarlık yapılırken bazı durumlar kızışabilir. Sinirler bozulmaya başladığında, duraklat düğmesine basmak için kendinizi eğitmemek kötü bir durumu daha da kötüleştirebilir. Çavuş Moretti (Charles Durning) bunu Dog Day Afternoon’da gösteriyor.

Moretti, başarısız bir banka soygunundan sonra kaçırdığı rehineleri serbest bırakması için Sonny Wortzik’i (Al Pacino) ikna etmeye çalışıyor. Wortzik giderek daha duygusal hale geliyor, ancak Moretti mantıklı bir konuşma yapmaya ısrar ediyor. Sonuç olarak, basit bir müzakere olabilecek şey, 14 saatlik bir medya sirkine dönüşüyor.

İnsanlar duygusal yaratıklardır ve duygular çoğu insandan en iyisini alabilir. Sıcaklığın artmaya başladığını hissettiğinizde savunmaya geçmeyin veya sinirlenmeyin. Kendinizi durumdan uzaklaştırmak, daha sakin kafaların galip gelmesini sağlar, böylece mantıklı bir tartışma devam edebilir.

The Negotiator

IMDB

Dil, insanların düşünme ve davranış biçimlerini şekillendirir ve bu da anlaşma yapmayı etkileyebilir. Danny Roman (Samuel L. Jackson), izleyicilere The Negotiator’da kelimelerin ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor.

Filmde yolsuzluk ve cinayetle suçlanan polis memuru Roman, talepte bulunmaya başlar ve talepleri yerine getirilmezse aldığı rehineleri öldürmekle tehdit eder. Vakadaki müzakereci hayır dediğinde ve Roman ona bazı temel pazarlık kurallarını hatırlattığında: “Asla hayır, yapma, yapmayacak veya yapamayacaksın.” dememeli diye düşünmektedir.

Eğitimde profesyoneller bu kelimelerin seçenekleri ortadan kaldırdığını öğrenirler. Roman’ın talebini reddederek, müzakereci masada tek bir seçenek bırakır: Rehineleri öldür.

Bu nedenle, birisiyle aynı fikirde olmadığınızda, sohbeti ilerleten bir dil kullanın. Bunu başarmanın bir yolu, karşı öneridir. Örneğin, “Aynı şeyi daha kolay başaracak harika bir fikrim var” diyebilirsiniz. Bu ifade, dinlediğinizi gösterir ve müzakere yaptığınız kişiyi de dinlemeye teşvik eder.

A Hijacking

IMDB

Müzakere sırasında, birçok kişi bir sonuca ulaşmak için o kadar çok odaklanır ki süreç boyunca acele eder. Ancak sabırsızlık pazarlık masasında bir sorun olabilir.

The Hijacking’de bir rehine durumunu çözmek iki aydan fazla sürmektedir. Süreç boyunca, işleri tamamlama baskısı giderek artmaktadır. Peter Ludvigsen (Søren Malling), hızın mürettebatın güvenliğini garanti etmediğini bilmektedir. Ayrıca korsanın ilk talebine boyun eğmek, şirketi iflas ettirecektir.

Sabır, özellikle de durum gergin olduğunda pratik yapmak zor bir beceridir. Bununla birlikte, kendinizi beklemek için eğitirseniz, tüm koşullar göz önüne alındığında çoğu zaman mümkün olan en iyi teklifi alabilirsiniz.